Bibliotekets blogg

Vi på biblioteket i Ystad skriver om böcker, film, musik och mycket annat

2008-09


Författarkväll på biblioteket

I går kväll hade vi besök av författaren Astrid Flemberg-Alcalá. Förra året kom hennes bok Och vet inte vart. Boken är delvis självbiografisk och handlar om ett ungt par som adopterar två pojkar från Colombia. Det är kvinnans berättelse om uppväxtåren med barnen som inte alls blev det lyckliga familjeliv som hon hade sett fram emot. 

Författarkvällen blev mycket trevlig och intressant. Öppet, ärligt och insiktsfullt berättade Astrid om boken och de stormiga år de genomgick med sina adoptivbarn. Det var skönt att höra att de i dag ändå har bra vuxenrelationer med sina barn.  

 

Av Lena Hagman i Kultur - Permalänk - 0 kommentarer


Seniorsurf

Seniorsurf - Internet för alla 

Tisdagen den 9 september kl. 14.00 – 15.30 

Nu är det seniorernas tur! I en mer datoriserad värld ökar behovet av att lära sig hantera en dator även för den äldre generationen. Bankärenden ska skötas, digitala foton lagras och kontakten med barnbarn på andra sidan jordklotet ska upprätthållas via e-post. Detta behov är något som Medborgarskolan och Biblioteket i Ystad har tagit fasta på. Ystads Stadsbibliotek i samarbete med Medborgarskolan kommer att ha seniorsurf mellan klockan 14.00 och 15.30 den 9 september.

Ring till Medborgarskolan i Ystad och anmäl dig!

0411-18717

 

Av Ingvar Gottfridsson i Program - Permalänk - 0 kommentarer