Vi som jobbar här

Yrr Jonasdottir 

Ýrr Jónasdóttir
Museichef/Museum Director

tel: +46 (0)411-57 72 98
e-mail: yrr.jonasdottir@ystad.se

 

 

 

Julia Björnberg
Intendent/Curator

Tel: +46 (0)70 – 9477282
e-mail: julia.bjornberg@ystad.se

 

 

Madelene Oldeman

Madelene Oldeman
Pedagog/Educator (Föräldraledig)

tel: +46 (0)411-57 77 20
e-mail:  madelene.oldeman@ystad.se

 

 

 

Anna Norberg
Pedagog/Educator (Vikarierande t.o.m. 170630)

tel: +46 (0)411-57 77 20
e-mail: anna.norberg@ystad.se

 

 

Karin Nilsson

Karin Nilsson
Museikoordinator/Butiksansvarig

Museum Coordinator

tel: +46 (0)411-57 72 84
e-mail:  karin.b.nilsson@ystad.se

 

 

Ben Thompson

Ben Thompson
Museitekniker/Museum Technician

tel: +46 (0)411-57 72 08
e-mail: benedict.thompson@ystad.se

 

 

 

Benjamin Rembson
Museikoordinator/Museum Coordinator

tel: +46 (0)411-57 72 81
e-mail: benjamin.rembson@ystad.se

 

 

Henrik Pettersson
Kommunikatör

tel: +46 (0)708-48 50 14
e-mail: henrik.pettersson@ystad.se

Kontakt

Ystads konstmuseum

Besöksadress: 
S:t Knuts Torg


Postadress: 
Ystads konstmuseum, 
271 80 Ystad

0411-577285
konstmuseet@ystad.se

Öppettider

Tisdag-fredag: 12.00-17.00
Lördag-söndag: 12.00-16.00

Entré: 50 kronor

Nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för kontinuerlig information om utställningar och evenemang på Ystads konstmuseum.