Arkiv
- Mars 2009
- Maj 2009
- Juni 2009
- September 2009
- Oktober 2009
- November 2009
- December 2009
- Januari 2010
- Februari 2010
- Mars 2010
- April 2010
- Maj 2010
- Juni 2010
- September 2010
- Oktober 2010
- November 2010
- December 2010
- Februari 2011
- Mars 2011
- April 2011
- Juni 2011
- Augusti 2011
- September 2011
- Oktober 2011
- November 2011
- December 2011
- Januari 2012
- Februari 2012
- Om skolan
- Skolans mål
- Skolans profil
- Skolans arbetssätt
- Elevinflytande
- Föräldrasamverkan
- Rektor informerar
- Fritidshem Hasselbacken
- Fritidshem Trollbacken
- Förskoleklass Hasselbacken
- Förskoleklass Trollbacken
- Klass 1A
- Klass 1B
- Klass 2A
- Klass 2B
- Klass 3B
- Klass 3A
- Klass 4A
- Klass 4B
- Klass 5B
- Klass 5A
- Klass 6A
- Klass 6B
- Slöjd
- Skolrestaurangen
- Vaktmästare
- Lokalvårdare
Backaskolan - Klass 4B
Vercka 7
2012-02-10 15:52
Sista veckan innan sportlovet. Barnen och vi behöver ett lov för att samla nya krafter så det kommer väldigt lägligt.
Vi ska avsluta en del projekt i veckan så det blir en del diagnoser, test och skrivande i Unikum. I Unikum skriver vi under engelska, matte och Sverige, titta gärna på det.
På måndag tänkte vi återigen gå iväg på lite utevistelse. Denna gången går vi till Karlssons dammar för att åka skridsko. Ta gärna med skridsko, hjälm och klubba på måndag. Finns ej skridsko så ta med pulkan. Som vanligt gäller bra kläder vilket de varit riktigt bra på de sista gångerna vi varit ute.
Bad på tisdag, glöm inte badkläder. Den dagen är det inte idrott.
På onsdag kommer Acke från schack4an på sitt sista besök inför tävlingen som är i Ystad i mars.
Planering:
Engelska: Kap 18 är en sammanfattning av kap 13-17. TB till onsdag, WB övn 1,3,4a,4b,5-11 klar under onsdagen med övningarna eftersom vi på torsdag gör diagnosen, glosorna till fredag. Titta gärna igenom övningarna i WB och glosorna på kap 13-17 som lite förberedelse inför diagnosen.
Matte: Ingen planering för veckan utan vi räknar det vi hinner i skolan måndag och tisdag och på onsdag gör vi diagnosen i Geometri som avslutning på temat.
Svenska: Tio ord förhör vi på onsdag. Orden i inlägg här under eller på googledocs. Ni elever kommer som vanligt dit via vklass.
SO: Sista veckan med temat Sverige. Blidkartorna ska vara klara och Min stad presenteras på fredag. Test på Sveriges landskap på fredag, träna på seterra.net.
Rättskrivning v 7
2012-02-09 18:35
Ord till onsdag vecka 7.
1. annorlunda
2. bestämma
3. dubblett
4. fåtölj
5. gammal
6. intervju
7. korrekt
8. material
9. parallell
10. restaurang
Geografi
2012-02-09 18:32
I nästa vecka på fredag ska vi ha ett litet test som gäller Sveriges landskap. Det är samma test som de gjorde denna veckan och som de haft hemma för påskrift. Nu ska de läsa på kartan och lära sig några fler än vad de kunde i veckan. Det finns en kanon sida på nätet för att träna geografi och även då Sveriges landskap. Klicka in på seterra.net/sv vidare till Seterra Online och leta upp rätt uppgift under Europa.
Enligt läroplanen ska eleven kunna namn och läge på Sveriges landskap samt orter, berg, hav och vatten i Sverige samt huvuddragen för övriga Norden.
Vi sätter målet att minst 12 av 25 landskap ska sitta på rätt plats.
Vecka 6
2012-02-03 16:06
Vi inleder veckan med att fira att vintern verkligen kommit med snö och kyla.
På onsdagen är jag ledig, vikarie blir insatt. Denna onsdag kommer musiken att vara i halvklass.
På torsdag den 9 februari åker vi till Köpingebro för att spela Bästa 4an i pingis. Alla elever åker med, de som inte spelar blir hejarklack. Vi tar tåget dit 9,00 men samlas på skolan 8,00 som vanligt. Vi spelar matcherna och äter lunch på Köpingebro skola. Hemfärd blir det med tåget 12,22. Därefter går vi till skolan och avslutar dagen när vi är tillbaka cirka 13,10 alltså lite tidigare än vanligt.
Veckans planering:
SO: Vi ska avsluta vårt Sverige tema innan sportlovet och därför blir det en planering för SO som sträcker sig över två veckor. Jobbet består av några blindkartor som handlar om stora städer, sjöar och vattendrag och var Sveriges landskap ligger. Vi läser även en text om Sverige och dessutom ett uppdrag som handlar om att skriva om en stor stad i Sverige. Ni ska försöka locka en barnfamilj att flytta till "er" stad. Mer info om vad arbetet ska innehålla finns i häftet. Redovisningen blir som en utställning av alla städerna på fredag i vecka 7.
Matte: Vi fortsätter med geometri som vi också kommer att avsluta till sportlovet. Minimålet denna veckan är uppgift 32 på steg 3. Tabellerna som vanligt på fredag.
Engelska: Kapitel 17, TB till onsdag, WB till fredag (eftersom vi är iväg på torsdag), glosor till fredag. Stencilerna ni fått av Johan jobbar vi med i skolan.
Sv: Tio ord att träna på som förhörs skriftligt på onsdag. Orden finns här under som ett annat blogginlägg och även som ett dokument på googledocs. Ni elever kommer dit via er vklass.
Bild: Vi gör en bild som skapas genom geometriska figurer.
Brev från Kungen
2012-02-02 18:29
En dag bestämde sig två tjejer för att skriva ett brev till vår Kung Carl XVI Gustaf. De berättade lite om sig själv, vad de hette, var de bodde och om sin familj. De undrade vad Kungen brukade göra när han inte jobbade.
Igår fick tjejerna oväntad post från Kungahuset. Kungens sekreterare hade på uppdrag av Kungen skrivit svar till de båda. Han skickade även med ett fotografi på sin familj. Ni kan tro att våra tjejer var stolta. Vi samlade alla fyrorna och de fick läsa upp brevet. Så roligt att han verkligen tog sig tid att svara:) Nu vet vi dessutom att han gillar att åka skidor.



Ord till v 6
2012-02-02 18:27
Ord till vecka 6
abonnemang
abborre
alltid
avundsjuk
cykel
definitivt
diskussion
egentligen
emot
faktiskt
Kluring v 5
2012-01-30 10:08
Bland bokstäverna nedan behöver man bara stryka NIO BOKSTÄVER för att få fram ETT ENDA ORD. Hur ska det gå till?
ENTITOEBONKDSATOÄRVEDR
Glöm inte maila in rätt svar.
Vecka 5
2012-01-30 06:45
Vi springer in i en ny månad i veckan och hälsar februari välkommen.
Har ni ännu inte tagit chansen att registerara ett googlekonto så gör gärna det. Där kan ni enkelt följa en del av barnens resultat och ta del av vår gemensamma kalender. Efter hand som vi arbetar mer med datorerna kommer fler dokument att hamna där. En vinst med nya datorer till alla i klassen är att vi förutom alla pedagogiska fördelar ska kunna minska på utskrifter och kopiering, bra för miljön och ekonomin:)
Rättandet i matteböckerna fungerar bra för eleverna. En del har frågat om föräldrar får rätta, så klart:) Eleverna får räkna hemma hur mycket de vill men diagnoserna gör vi i skolan.
Veckans planering:
Engelska: Kapitel 16, TB till onsdag, WB övn 2,3,5,6a,9,10, glosor till fredag (träna gärna på glosboken)
Matte: Geometri, steg 2 är ett litet steg och vårt minimål är att det ska vara klart inklusive diagnosen. Dessutom två stenciler som handlar om symmetri och spegelbilder klara till tisdag.(Dessa stenciler fick de i vecka 4)
Svenska: Vi gör en läsförståelse med tillhörande frågor som heter Fabel 1. Några övningar som handlar om pronomen (jag, mig, min , mina osv) Båda klara till fredag. Dessutom startar vi upp ett område med stavning. Varje onsdag lägger vi upp tio ord på bloggen och som ett dokument på googledocs. En veckas träning är det som gäller så de tio orden förhörs nästa onsdag. Första orden kommer på onsdag och förhörs då på onsdag i vecka 6.
SO: Veckans arbete består av förberedelse av redovisning av ett landskap. Barnen väljer själv hur, word, prezi, powerpoint eller collage. Redovisningen blir på fredag.
Bild: Vi gör en vikmålning med vattenfärger.
Kommande aktivitet:
Torsdagen den 9 februari åker vi till Köpingebro för att spela Bästa 4an i pingis. Alla elever åker med, de som inte spelar blir hejarklack. Vi tar tåget dit 9,00 men samlas på skolan 8,00 som vanligt. Vi spelar matcherna och äter lunch på Köpingebro skola. Hemfärd blir det med tåget 12,22. Därefter går vi till skolan och avslutar dagen när vi är tillbaka cirka 13,10 alltså lite tidigare än vanligt.
Kluring v 4
2012-01-23 10:49
I en liten stad fanns det tre bussar och tre busslinjer. Alla tre bussarna startade från busstationen samtidigt klockan 6.oo varje morgon.
Buss 1 tog 30 minuter för sin linje 1.
Buss 2 tog 40 minuter för sin linje 2.
Buss 3 tog 50 minuter för sin linje 3.
Efter varje runda fick chauffören 10 minuter rast innan de gav sig iväg igen.
När på dagen, förutom på morgonen klockan 6.00, startar alla tre bussarna samtidigt från stationen igen?
Rätt svar mailas till mig, glöm inte att ni måste skriva hur ni kom fram till svaret.
Ansvarig för sidan: Johan Andersson




A-Ö-lista / avancerad sök