Arkiv
- September 2009
- Oktober 2009
- November 2009
- December 2009
- Januari 2010
- Februari 2010
- Mars 2010
- April 2010
- Maj 2010
- Juni 2010
- Augusti 2010
- September 2010
- Oktober 2010
- November 2010
- December 2010
- Januari 2011
- Februari 2011
- Mars 2011
- April 2011
- Maj 2011
- Juni 2011
- Augusti 2011
- September 2011
- Oktober 2011
- November 2011
- December 2011
- Januari 2012
- Februari 2012
- Mars 2012
- April 2012
- Maj 2012
- Juni 2012
2011-12
Lite julblandat
2011-12-23 13:09
Hej alla!
Nu har vi gått på jullov och haft julavslutning i kyrkan. Eleverna sjöng fina sånger och man fick en härlig känsla i kroppen att snart kommer tomten till oss.........
Vi har skrivit egna juldikter, där eleverna skulle tänka på ordet vänskap då de skrev och alla fick göra vars en paket med hjälp av papper och slå in till kompisarna och med eget julrim på.
Vi önskar alla en riktigt God Jul och Ett Riktigt Gott Nytt År!
Vi ses den 10/1- 2012
Luciavecka
2011-12-12 11:08
Hej!
Hoppas allt är bra med er alla. Nu är det inte många skoldagar kvar innan jullovet, men vi jobbar på så allt blir färdigt. I går var det tredje advent och idag i samlingen tände vi tre ljus och hade det mysigt när eleverna berättade om sin helg. Därefter var det dags för adventskalendern och jag har inte skrivit alla dagar kom jag på. Det har varit att skriva en juldikt som handlar om vänskap, forska om advent m.m. Idag måndag var det att dramatisera något om julen som kompisarna skulle gissa vad det var, samt att läsa en valfri liten julsaga i klassen.

Jag var en julgran när vi hade charader.
Förra veckan fick eleverna skriva alla positiva ord som de kom på och de ska vi prata om på fredag. Vi kommer fortsätta denna veckan med att skriva positiva ord.
Måndagsboken och skolboken, med veckans planering. Det blir mycket att öva till lucia och vår julsång i kyrkan. Kul.
Tisdag: Lucia 08.45 i idrottssalen. Matte. Göra färdigt vecka.
Onsdag: Slöjd. Tema med Helle. Vi har EQ massage och dramatiserar efteråt. Vi kommer även att dramatisera något som handlar om julen. Vi tränar inför att våga framföra inför kopmpisar och att känna att man kan och duger som man är.
Torsdag: Religion. Matte. Göra färdigt.
Fredag: Nyhet. Se ett avsnitt av lilla Aktuellt och svara på frågor efteråt. Klassråd. Rättstavning.
Fredagsmys, filmvisning från fredagsmyslådan.
Trevlig tredje advent. Glöm inte att släcka ljusen!
Läxa denna veckan är inringade sidor i matteboken.
En av lapparna på adventskalendern stod det att eleverna skulle göra en egen julräknesaga och låta kompisarna lösa den.
Britt och Helle
Till klostret
2011-12-09 12:04
I går åkte vi till Ystad och besökte Mariakyrkan, Klostermuseumet, samt tittade på vackra julprydnader. Vi har arbetat mycket med forntiden och som avslutning på vårt tema fick vi en mycket trevlig och lärorik stund på klostermuseumet i Ystad. Det var intressant och eleverna fick ställa frågor och de kunde svara och berätta mycket vad de lärt sig och det visade sig vara mycket.
Välkomna till en ny vecka
2011-12-06 09:40
Hej!
I söndags var det andra advent och vi tände två ljus i skolan, vilket innebär att julen närmar sig. Vi kommer att ha skolavslutning onsdagen den 21 december, istället för den 22 december. Fritidshemmet har öppet på torsdagen, så meddela i god tid ev. förändringar om vistelsetid.
Denna veckan blir det ett nytt kapitel i matteboken, som handlar om vikingatiden. Vi kommer att läsa mer om vikingarna och eleverna kommer att skriva och måla vars en vikingabild. Nu är vi snart klara med forntiden och eleverna har varit mycket intresserade.
På torsdag kommer vi att åka till klostret i Ystad. Vi åker från skolan kl 9.00 och går först och tittar på de vackra julutsmyckningarna och julgranen på torget, för att sen gå vidare till klostret och se och höra om stenåldern och det blir ett bra avslut på forntiden, samtidigt som det blir en trevlig utflykt.
Fredagen är som vanligt med nyhet, vi ser ett avsnitt från lilla aktuellt, vilket vi gjorde förra fredagen. Mycket intressant och efteråt fick eleverna svara på frågor från programmet och samarbeta två och två. En fråga var te x:
-Vem är Fredrik Reinfeldt? 1. Vår miljöminister X. Vår statsminister 2. Vår utbildningsminister
Vi kommer att ha klassråd och prata om hur vi har det, den nya likabehandlingsplanen och rättstavning. Öva med tvåorna till vår lucia morgon och föräldrakväll.
Ja, också var det dags att ta en lapp på julkalendern och vad var igår?

5 dec. Charaddags. Bestäm en julsak som kompisarna ska gissa vad du föreställer. Eleven valde att visa en lucia. Det stod också:
Positiva veckan. Vi ska berömma varandra, hjälpa varandra lite extra och prata varje dag om hur vi haft det och hur det har känts. Har det känts lite extra och hur har man blivit bemött och bemött andra? Det märktes redan igår under idrotten att man berömde varandra och visade lagkänsla vid bollsport.
6 dec. Alla ska skriva vars en juldikt som också ska handla om vänskap på något sätt.

Fortsättning följer.....
Ny månad
2011-12-01 09:53
I dag är det första december och det är dags att ta första lappen på vår julkalender. Det kommer att vara olika saker som eleverna ska göra, visa, pyssla och det blir blandat med matte, svenska, religion. I dag såg vi en fin film som handlade om religion. Att vi är olika, tror olika, ser olika ut, tycker och tänker olika, och det viktigaste, hur vi är mot varandra.
Därefter diskuterade vi filmen och eleverna fick säga något/ några ord som väckte tankar och det blev en mind map på tavlan som sedan blev till några meningar och tänkvärda, fina bilder om vänner.
Åter tillbaka till julkalendern. Julkalendern kommer innehålla mycket med vänskap.
1 december. Säg och skriv minst tio ord som börjar med ordet jul.


Ja då var första lappen tagen.
2 december. Forska om ordet advent på datorn och berätta för dina kamrater vad du fått veta.
3 och 4 december. Trevlig helg önskar vi er alla. Ha en bra andra advent, men glöm inte släcka ljusen!


A-Ö-lista / avancerad sök

