Ledamöter

Ledamöterna 2018-2019 i respektive nämndsgrupp

Barn och Utbildning BUN 

Koordinator: Alexandra Hansson

Hugo Mårtensson Löderup

Erika Ellingsworth Löderup

Engla Erlandsson Köpingebro

Love Andersson Köpingebro

Oliver Knudsen Köpingebro

William Thorén Sövestad

Viggo Henriksson Sövestad

Elis Andersson Norreport

Amina Ekstrand Norreport

Johannes Karlsson Änga/Västervång

Ville Kleman Änga/Västervång

Hugo Hallgren Ystad Gymnasium

Social Omsorg

Koordinator: Jenny Blom

Nellie Renstam Colberg Änga/Västervång

Mattias Lindblad Änga/Västervång

Julia Lindblad Änga/Västervång

Ängla Hedebris Wahlström Kunskap

Otto Hultman Alwén Kunskap

Alexandra Piper Kunskap

Elvira De Leon Annas Änga/Västervång

Max Lindén Änga/Västervång

Elias Svensson Fria Läroverken

Pontus Rosén Fria Läroverken

Ledning och Utveckling

Koordinator: Carolina Palm

Milo Norberg Bleke/Östra

Linnea Odén Bleke/Östra

Isa Lindberg Bleke/Östra

My Palmqvist Villa MY

Julia Chudzikiewicz Villa MY

Elvira Andersson Norreport

Emma Andersson Norreport

Sofie Persson Kunskap

Njaal Öygarden Kunskap

Kishor Peneff Ystads Gymnasium

Aref Rahimi Ystads Gymnasium

Samhällsbyggnadsnämnden

Koordinator: Sofia Öreberg

Olivia Malmborg Edvinshus

Lisa Larsson Edvinshus

Hilda Jensen Edvinshus

Otto Hulthén Wängerud Norreport

Fatema Rezai Norreport

Felicia Magnusson Änga/Västervång

Ossian Befwe Örström Änga/Västervång

Wilma Areskoug Kunskap

Elin Kjellberg Kunskap

Daniella Andersson Ystads Praktiska

Maja Olsson Ystads Praktiska

Kultur

Koordinator: Karin Holmström

Alva Rebert Svarte

Cornelia Richard Svarte

Daniel Pehrsson Backa

Hilda Mårtensson Backa

Tristan Farkas Norreport

Klara Karlsson Norreport

Julia Narsell Änga/Västervång

Ellen Jersling Änga/Västervång

Maja Davidsson Kunskap

William Schmatz Kunskap

Alexander Silow Kunskap

Julia Nilsson Ystads Gymnasium

Astor Bruxe Ystads Gymnasium

Publicerad 2014-02-18, Uppdaterad 2018-11-05

Ny fördelning ledamöter

Efter beslut i ungdomsfullmäktige den 3 mars och 4 maj 2016 ser fördelningen för verksamhetsåret ut på följande sätt:

55 ledamöter fördelat på

-         22 ledamöter år 4-6.

-         24 ledamöter år 7-9.

-         9 ledamöter år 1-3 Gymnasiet.

Skola

Löderup: 2

Änga/Vv: 3

Köpingebro: 3

Bleke/Östra: 3

Änga/Vv: 8 (hst)

Norreport: 8

Backa: 2

Sövestad: 2

Edvinshus: 3

Svarte: 2

Kunskap: 8

Villa MY: 2

Ystad Gy: 5

Ystads Praktiska: 2

Fria Läroverken: 2