Vi som jobbar här

Yrr Jonasdottir 

Ýrr Jónasdóttir
Museichef/Museum Director

+46 (0)411-57 72 98
yrr.jonasdottir@ystad.se

 

 

 

Julia Björnberg (Föräldraledig till mars 2019)

Intendent/Curator

+46 (0)70 – 9477282
julia.bjornberg@ystad.se

 

 

 

Isak Nordgren Jonasson (Vikarie för Julia Björnberg)

Intendent/Curator

+46 (0)70 – 9477282
isac.nordgrenjonasson@ystad.se

 

 

Madelene Oldeman

Madelene Oldeman
Pedagog/Educator 

+46 (0)411-57 77 20
madelene.oldeman@ystad.se

 

 

 

Anna Norberg
Pedagog/Educator
(Ystads konstmsueum/Bästa Biennalen!)

+46 (0)732 – 30 83 75
anna.norberg@ystad.se

 

 

Karin Nilsson

Karin Nilsson
Museikoordinator/Museum Coordinator
Butiksansvarig/Museum Shop Manager

+46 (0)411-57 72 84
karin.b.nilsson@ystad.se

 

 

Ben Thompson

Ben Thompson
Museitekniker/Museum Technician

+46 (0)411-57 72 08
benedict.thompson@ystad.se

 

 

 

Felicia Tolentino
Intendent/Samling och deposition

+46 (0)72 230 08 66
felicia.tolentino@ystad.se

 

 

Benjamin Rembson
Museikoordinator/Museum Coordinator (Tjänstledig)

+46 (0)411-57 72 81
benjamin.rembson@ystad.se

 

 

Jenny Grönvall
Projektledare Bästa Biennalen

+46 (0)709-47 72 09
jenny.gronvall@ystad.se

Publicerad 2013-09-06, Uppdaterad 2017-04-28

Följ oss!

    

 

 

Kontakt

Ystads konstmuseum

Besöksadress:
S:t Knuts Torg


Postadress:
Ystads konstmuseum,
271 80 Ystad

0411-577285
konstmuseet@ystad.se

Öppettider

Tisdag-fredag: 12.00-17.00
Lördag-söndag: 12.00-16.00

OBS! 2:e november har vi öppet till kl. 16

 

Entré

50 kronor.

Kombibiljett som gäller för både Klostret och Ystads konstmuseum: 80 kr

Ungdomar t om 19 år fri entré

Från 5 oktober fri entré för samtliga besökare på fredagar

 

 

Vernissageinbjudningar och nyheter

Anmäl dig här för att få vernissageinbjudningar och kontinuerlig information om utställningar och evenemang på Ystads konstmuseum – direkt till din mejllåda!