Vi som jobbar här

Yrr Jonasdottir 

Ýrr Jónasdóttir
Museichef/Museum Director

+46 (0)411-57 72 98
yrr.jonasdottir@ystad.se

 

 

 

Julia Björnberg
Intendent/Curator

+46 (0)70 – 9477282
julia.bjornberg@ystad.se

 

 

Madelene Oldeman

Madelene Oldeman
Pedagog/Educator 

+46 (0)411-57 77 20
madelene.oldeman@ystad.se

 

 

 

Anna Norberg
Pedagog/Educator
(Ystads konstmuseum/Bästa Biennalen!)

+46 (0)732 – 30 83 75
anna.norberg@ystad.se

 

 

Karin Nilsson

Karin Nilsson
Museikoordinator/Museum Coordinator
Butiksansvarig/Museum Shop Manager

+46 (0)411-57 72 84
karin.b.nilsson@ystad.se

 

 

Ben Thompson

Ben Thompson
Museitekniker/Museum Technician

+46 (0)411-57 72 08
benedict.thompson@ystad.se

 

 

 

Felicia Tolentino
Intendent/Samling och deposition
Curator for the collection

+46 (0)72 230 08 66
felicia.tolentino@ystad.se

 

Isac Nordgren Jonasson
Verksamhetssamordnare för kommunikation
Ystads konstmuseum och Bästa Biennalen/
Communications Manager for Ystad Art Museum and Bästa Biennalen

+46 (0)708 – 48 50 14
isac.nordgrenjonasson@ystad.se

 

Benjamin Rembson
Museikoordinator/Museum Coordinator (Tjänstledig)

+46 (0)411-57 72 81
benjamin.rembson@ystad.se

 

 

Jenny Grönvall
Projektledare Bästa Biennalen
Project leader

+46 (0)709-47 72 09
jenny.gronvall@ystad.se

Publicerad 2013-09-06, Uppdaterad 2019-03-13

Följ oss!

    

 

 

Kontakt

Ystads konstmuseum

Besöksadress:
S:t Knuts Torg


Postadress:
Ystads konstmuseum,
271 80 Ystad

0411-577285
konstmuseet@ystad.se

Öppettider

Tisdag - fredag: 12 - 17
Lördag - söndag: 12 - 16

Extra öppet i sommar!

Under perioden 24 juni - 11 augusti har vi öppet

Måndag - fredag 10-17

Lördag - söndag 12-16

Entré

50 kronor.

Kombibiljett som gäller för både Klostret och Ystads konstmuseum: 80 kr

Ungdomar t.o.m. 19 år fri entré

 

Vernissageinbjudningar och nyheter

Anmäl dig här för att få vernissageinbjudningar och kontinuerlig information om utställningar och evenemang på Ystads konstmuseum – direkt till din mejllåda!

 

 

Ystads konstmuseum är en kommunal verksamhet som drivs med stöd från Region Skåne.