Vi som jobbar här

Yrr Jonasdottir 

Ýrr Jónasdóttir
Museichef/Museum Director

+46 (0)411-57 72 98
yrr.jonasdottir@ystad.se

 

 

 

Julia Björnberg (Föräldraledig till mars 2019)
Intendent/Curator

+46 (0)70 – 9477282
julia.bjornberg@ystad.se

 

Isac Nordgren Jonasson (vikarie för Julia Björnberg)
Intendent/Curator

+46 (0)70 – 9477282
isac.nordgrenjonasson@ystad.se

 

 

Madelene Oldeman

Madelene Oldeman
Pedagog/Educator 

+46 (0)411-57 77 20
madelene.oldeman@ystad.se

 

 

 

Anna Norberg
Pedagog/Educator
(Ystads konstmsueum/Bästa Biennalen!)

+46 (0)732 – 30 83 75
anna.norberg@ystad.se

 

 

Karin Nilsson

Karin Nilsson
Museikoordinator/Museum Coordinator
Butiksansvarig/Museum Shop Manager

+46 (0)411-57 72 84
karin.b.nilsson@ystad.se

 

 

Ben Thompson

Ben Thompson
Museitekniker/Museum Technician

+46 (0)411-57 72 08
benedict.thompson@ystad.se

 

 

 

Felicia Tolentino
Intendent/Samling och deposition
Curator for the collection

+46 (0)72 230 08 66
felicia.tolentino@ystad.se

 

 

Benjamin Rembson
Museikoordinator/Museum Coordinator (Tjänstledig)

+46 (0)411-57 72 81
benjamin.rembson@ystad.se

 

 

Jenny Grönvall
Projektledare Bästa Biennalen
Project leader

+46 (0)709-47 72 09
jenny.gronvall@ystad.se

Publicerad 2013-09-06, Uppdaterad 2018-12-20

Följ oss!

    

 

 

Kontakt

Ystads konstmuseum

Besöksadress:
S:t Knuts Torg


Postadress:
Ystads konstmuseum,
271 80 Ystad

0411-577285
konstmuseet@ystad.se

Öppettider

Tisdag - fredag: 12 - 17
Lördag - söndag: 12 - 16

Öppettider i jul

24/12  Julafton           STÄNGT

25/12  Juldagen          STÄNGT

26/12  Annandag jul    12 - 16

31/12 Nyårsafton         STÄNGT

1/1   Nyårsdagen         STÄNGT

 

Entré

50 kronor.

Kombibiljett som gäller för både Klostret och Ystads konstmuseum: 80 kr

Ungdomar t om 19 år fri entré

Från 5 oktober t.o.m. 29 mars har vi fri entré för samtliga besökare på fredagar

 

 

Vernissageinbjudningar och nyheter

Anmäl dig här för att få vernissageinbjudningar och kontinuerlig information om utställningar och evenemang på Ystads konstmuseum – direkt till din mejllåda!