skola-apple-256261.jpg

Hjälp oss skapa framtidens utbildning

Är ni nyfikna på hur ett samarbete med grundskolan kan se ut? Norreportskolan, i samarbete med kommunens Näringslivsenhet, bjuder in och välkomnar företag att komma och presentera sig för skolans lärare den 10 januari 2017 kl 08:00-10:30.

Är ni nyfikna på hur ett samarbete med grundskolan skulle kunna se ut?

  • Hur kan ni hjälpa oss att berika/fördjupa kunskaper i ämnen och undervisning? 
  • Vill ni vara med och inspirera/påverka våra ungdomar att välja ”rätt” utbildning?  
  • Är ni nyfikna på vad skolan kan göra för er?

Norreportskolan har idag ca 430 elever i årskurs 7-9, uppdelade i 19 klasser. På skolan är det ca 52 st anställda. Nu vill lärarna på skolan gärna lära känna och inspireras av er företag och se hur man kan hitta framtida samarbete. Både för att kunna ge våra elever insyn i hur det är att komma ut i arbetslivet men även en chans för er företagare att genom er kunskap och erfarenhet vara ett stöd i undervisningen av vår framtida arbetskraft och därigenom kanske hjälpa eleverna att redan nu göra sin framtidsval lättare. Detta är bara några av alla fördelar som finns genom att hitta tidiga samarbeten!

 

Förberedelse:

Förbered en presentation av ert företag på ca 5 min och berätta hur ni tror att skolan och företaget kan samarbeta och fundera på hur skolan skulle kunna berika ert företag?

Några exempel på samverkan kan vara:

 

Tid och Plats:

Vi träffas i Norrepostskolans skolrestaurang kl. 8.00 på frukostmingel och där ni gör er presentation. Därefter får lärarna möjlighet att söka upp er, fråga mer och få kontaktuppgifter. (Ta med visitkort eller dylikt)

 

Anmälan till denna trevliga morgon görs här senast 9 januari.

Först till kvarn gäller då platserna är begränsade.

 

Eventuella frågor ställs till:

johan.osterberg@ystad.se, telnr 0411-57 79 35

therese.gustafsson@ystad.se, telnr 0411-57 75 08 eller 0709-477508

Publicerad 2016-12-13, Uppdaterad 2017-01-12