Företagsutmärkelser

En del av Ystads kommuns Näringslivsstrategi är den årliga Näringslivsgalan, där bl.a. olika utmärkelser delas ut.

Arrangemanget genomförs i samarbete med  Företagarna Ystad, Ystads kommun och Ystads Allehanda. Här nedan kan ni se vilka vinnarna har varit genom åren.

Årets företagare
Utses av Företagarna Ystad

1987 Göran Jeppsson, Nordemballage
1988 Alf Kardell och Per-Olof Aronsson, Erikssons Mekaniska, Presona
1989 Gert och Tore Andersson, Industrispår AB
1990 Claes B Persson, NP-arkitekter AB
1991 Gunnar Gunnarsson, Café Diana
1992 Sven-Erik Kempe, Ohlssons Klockgjuteri
1993 Hugo Jönsson, Polykemi
1994 Bernt Mirveus, Bjurhagen AB
1995 Kjell-Åke Olsson och Arne Nilsson, Ysta-Maskiner AB
1996 Ann och Kent Nyström, Ystads Saltsjöbad
1997 Bengt Nilsson, Mc Donalds Ystad
1998 Anders Tufvesson och Lars Gistorp, GT-Prototyper
1999 Robert Nilsson, Ori Medical
2000 Per-Olof, Carina, Claes och Johan Lind, Lindri Konfektion
2001 Ole Böttern, Jan-Erik Borén och Jan Holmström, MH Moduler
2002 Ingemar Andersson, IntertranspedIA
2003 Lillemor Husberg, Vigs Ängar
2005 Arne Nilsson, Elan El AB
2006 Jessica Andersson, Stefan Dobas, Kent Andersson och Therese Andersson, SynsamOtikerna i Ystad AB
2007 Per-Olof Andersson, AB Sture Anderssons Rörinstallationer
2008 Jonas Andersson, Anderzson of Sweden
2009 Sven och Ulla-Karin Larsson, Peppinge Produkter AB
2010 Ola Hugosson och Lars Hugosson, Polykemi och RondoPlast AB
2011 Carl Lundgren, Stefan Strömberg, Jonas Stenberg, Magnus Emilsson, ystads Saltsjöbad
2012 Joakim och Niklas Håkansson, PMH International
2013 Christina och Ingemar Knutsson, Ystads Djurpark
2014 Johnny Nilsson, Lundgrens Bil
2015 Jimmie Ahl, Kåseberga Fisk
2016 Diana och Erik Bengtson, Karlsfälts Gård
2017 Bosse, Dennis och Linus Sandell, Bosses Bygg
2018 David Åqvist, WME Mechanics


Årets Nyföretagare
Utses av Nyföretagarcentrum Ystad Österlen och kommunens näringslivsenhet. Infördes 2008

2008 Ingvar Grundborg, MEC Miljöenergicentralen AB
2009 Jonas Stenberg, Carl Lundgren, Stefan Strömberg och Magnus Emilson, Ystad Saltsjöbad
2010 Marcus Lundstedt, Havsnära Fiskrökeri AB
2011 Mats och Onni Andersson, OMATU
2012 Sara Fryklund, Ayurvedakliniken
2013 Ingrid Duvander och Johan Sahlin, HIREQ
2014 Richard Gimsér, Ystads Bilbesiktning AB
2015 Lars Olsson, Next2Vet
2016 Julia och Freja Lindskog, Systrarna Lindskogs Trädgård & Design
2017 Anders Pärnering, Rivad AB
2018 Elin Karlsson, Elins Blomsterglädje
Årets Ambassadör
2005 Yellow Bird Film AB
2006 Contentus AB
2007 Åbergs Trädgård
2008 Vendel Restauranger och bageri, Paula och Anders Vendel
2009 Ystad Djurpark, Christina och Ingemar Knutsson
2010 Olof Victors i Glemminge, Jan Hedh
2011 Österlenkryddor, Eva och Olle Olsson
2012 Ystad Sweden Jazzfestival
2013 Ystad Saltsjöbad
2014 Öja Krog, Philip Liedberg
2015 Allbäck LinoljeprodukterSonja Allbäck
2016 Cardiac Music Group, Fredrik Andersson
2017 Krukmakarn i Ystad, Lena Palmgren
2018 Polykemi AB

Årets Hederspris
Infördes 2014

2014 Calle Rasmusson (Incubator C)
2015 Ingmar Svensson (HP-Holding)
2016 Marie Juhlin (Företagarna/Ystads Resebyrå/Ystad)
2017 Olle Månsson (Lions, Köpmannaföreningen m.m.)
2018 Thomas Lantz (Ystads teater)

 

Publicerad 2013-11-28, Uppdaterad 2019-11-28