Personal

Här hittar ni kontaktuppgifter till Änga/Västervångskolans personal:

 Eva Månsson

Rektor

Eva Månsson
0411-57 70 90
eva.mansson@ystad.se

 Johan Larsson

Bitr. Rektor

Johan Larsson
0411-57 7981
johan.larsson@ystad.se

 

 Foto Maria Lundin

Elevstödsamordnare

Maria Lundin
0411-57 7618
maria.lundin@ystad.se

Foto av Susanne Jönsson

Skoladminstratör

Susanne Jönsson
0411-577516
susanne.a.jonsson@ystad.se

Robert Simonovski

Skolvärd

Robert Simonovski
0411-577492
robert.simonovski@ystad.se

Foto Ann-Christine Betschart

Skolvärd, elevassistent åk 7-9

Ann-Christin (Anki) Betschart
0411-577492
ann-christin.betschart@edu.ystad.se

Foto Leif Henningsson

Skolvärd, elevassisstent åk 7-9
EV-Fotboll

Leif Henningsson
0411-577492
leif.henningsson@edu.ystad.se

Foto Paula Stråhed

Skolbibliotekarie

Paula Stråhed
paula.strahed@ystad.se

IT-pedagog, Lärare SO åk 7-9

Jimmy Holst
jimmy.holst@edu.ystad.se

   
 

Ängahuset F - 6

   

Skolsköterska 

Louise Alwén Haraldsson
louise.alwen@ystad.se

 

Kurator

Catrin Larson
0709-477846
catrin.larsson@ystad.se

 

 

Vaktmästare Ängahuset

Johan Rix
0411-577 494
johan.rix@edu.ystad.se

Specialpedagog

Anna Svensson
anna.svensson@edu.ystad.se

 

Specialpedagog

Emma Andersson (för tillfället föräldraledig)
emma.andersson@edu.ystad.se

 

 

Foto Ing-Marie Nilsson Tufvesson

Förskoleklass och Fritidshem

Ing-Marie Nilsson Tufvesson
ing-marie.tufvesson@edu.ystad.se

 

Förskoleklass och Fritidshem

Jeannette Andersson
jeannette.andersson@edu.ystad.se

Lärare klass 1

Kristina Eriksson
kristina.eriksson@edu.ystad.se

Foto Therese Murne

Lärare klass 2

Therese Murne
therese.murne@edu.ystad.se 

Cecilia Jönsson

Lärare klass 2

Cecilia Jönsson
cecilia.jonsson@edu.ystad.se

 

Foto Daniel Landgren

Lärare klass 2 och Fritidshem

Daniel Landgren
daniel.landgren@edu.ystad.se

 

Lärare klass 3

Caroline Ask
caroline.ask@edu.ystad.se

Mari Emgård

Lärare klass 3

Mari Emgård
mari.emgard@edu.ystad.se

Ise Örn Balksäter

Lärare klass 3 och textilslöjd

Ise Örn Balksäter
ise.balksater@edu.ystad.se

Foto Monica Sjunnesson

Lärare klass 4

Monica Sjunnesson
monica.sjunnesson@edu.ystad.se

 

Lärare klass 4

Lena Sjunnesson
lena.sjunnesson@edu.ystad.se

Foto Ida Fredriksson Knöös

Lärare klass 5

Ida Fredriksson Knöös
ida.knoos@edu.ystad.se

Åsa Jönsson

Lärare klass 5

Åsa Jönsson
asa.jonsson@edu.ystad.se

Foto Niclas Cinthio

Lärare klass 6

Niclas Cinthio
niclas.cinthio@edu.ystad.se

 Foto Marie-Louise NilssonFoto Marie-Louise NilssonFoto Marie-Louise Nilsson

Lärare klass 6

Marie-Louise Nilsson
marie-louise.nilsson@edu.ystad.se

Sebastian Seifert

Lärare Idrott åk 1 - 6 

Sebastian Seifert
sebastian.seifert@edu.ystad.se

Mahroan Osmangic

Lärare trä- och metallslöjd åk 1-6

Mahroan Osmangic
mahroan.osmanagic@edu.ystad.se

Foto Martin Ekdahl

Lärare Musik F-6, Fritidshem

Martin Ekdahl
martin.ekdahl@edu.ystad.se

Eva Persson

Svenska A F-klass - åk 5

Eva Persson
eva.a.persson@edu.ystad.se

Lisbeth Åkesson

Svenska A Åk 6-9

Lisbeth Åkesson
lisbeth.akesson@edu.ystad.se

 

Fritidshem

Marie Nilsson
marie.b.nilsson@edu.ystad.se

Foto Kerstin Jönsson

Fritidshem

Kerstin Jönsson
kerstin.jonsson@edu.ystad.se

Martin Erlandsson

Fritidshem och EV-Handboll

Martin Erlandsson
martin.erlandsson@edu.ystad.se

Joanna Sjöberg

Fritidshem och Resurs F-klass - åk 6

Joanna Sjöberg
joanna.sjoberg@edu.ystad.se

Fritidshem och Rastvärd

Salih Hadziosmanovic

Foto Rolf Jönsson

Fritidshem och Elevassistent åk 7-9

Rolf Jönsson
rolf.jonsson@edu.ystad.se

Foto Rolf Lindgren

Fritidshem

Rolf Lindgren
rolf.lindgren@edu.ystad.se

Foto Emma Svensson

Fritidshem och Elevassistent F-klass - åk 6

Emma Svensson
emma.svensson@edu.ystad.se

Patrik Wester

Fritidshem och Elevassistent åk 7-9 

Patrik Wester
patrik.wester@edu.ystad.se

 

Fritidshem och Elevasstistent klass 2

Britt-Marie Svensson
britt-marie.svensson@edu.ystad.se

Sapijat Sadreahrari

Fritidshem och Resurs F-3

Sapijat Sadreahrari
sapijat.sadreahrari@edu.ystad.se

 

Fritidshem och Resurs klass 4

Axel Stenberg

   
 

 Västervånghuset 7-9

   
 

Skolsköterska åk 7-9

Roxana Anghel Maurer
0411-577845
roxana.maurer@ystad.se

Annika Lindwall

Kurator åk 7-9

Annika Lindwall
0411-577493
0709-477088
annika.lindwall@ystad.se

Studie- och yrkesvägledare

Jenny Norberg-Randowo
0411-577483
0709 - 47 74 83
jenny.randowo@ystad.se

 Foto av Ronny Larsson

Vaktmästare Västervånghuset

Ronny Larsson
0709-477481
ronny.larsson@edu.ystad.se

Specialpedagog

Ann Cedrenius
ann.cedrenius@edu.ystad.se

Karolin Gustafson

Specialpedagog

Karolin Gustafson
karolin.gustafson@edu.ystad.se

Cina

Resurs åk 7-9

Cina Anderberg
cina.anderberg@edu.ystad.se

James Kristiansson

Resurs åk 7-9

James Kristiansson
james.kristiansson@edu.ystad.se

Foto Christoffer Jakobsson

Arbetslagsledare Nord
Lärare Eng och Idrott

Christoffer Jakobsson
christoffer.jakobsson@edu.ystad.se

Foto Johanna Elmes Axelsson

Lärare Sv och Eng
A-lag Nord

Johanna Axelsson Elmes
johanna.axelsson@edu.ystad.se

Viktor Prahl

Lärare Idrott, Ma och NO 
A-lag Nord

Viktor Prahl
viktor.prahl@edu.ystad.se

 

Lärare Ma och NO

Åsa Nilsson
asa.a.nilsson@edu.ystad.se

Foto av Hans Nilsson Dahlin

Lärare NO, Hem- och konsumentkunskap och lärare på naturskolan Marietorp
A-lag Nord

Hans Nilsson Dahlin
hans.dahlin@edu.ystad.se

Foto Madelene Lidberg Lärare Hem- och konsumentkunskap
A-lag Nord

Madeleine Lidberg
madeleine.lidberg@edu.ystad.se
Jenny Blomberg

Lärare Sv, Sp och Fr
A-lag Nord

Jenny Blomberg
jenny.blomberg@edu.ystad.se

Foto Jon Seidman

Lärare Eng
A-lag Nord

Jon Seidman
jon.seidman@edu.ystad.se

Christin Nilsson

Lärare i Ma och Fy
A-lag Nord

Christin Nilssson
christin.nilsson@edu.ystad.se

Foto Olof Wahlberg

Arbetslagsledare Syd
Lärare Ma och No

Olof Wahlberg
olof.wahlberg@edu.ystad.se

Foto Carina Andersson

Lärare Textilslöjd åk 7-9
A-lag Syd

Carina Andersson
carina.andersson@edu.ystad.se

Foto Anna-Karin Ahlbeck

Lärare SO
A-lag Syd

Anna-Karin Ahlbeck
anna-karin.ahlbeck@edu.ystad.se

Anita Wikström

Lärare Sp och SO
A-lag Syd

Anita Wikström
anita.wikstrom@edu.ystad.se

Foto Johanna Ekdahl

Lärare Sp och Eng
A-lag Syd

Johanna Ekdahl
johanna.ekdahl@edu.ystad.se

 Lärare Ty och Eng
A-lag Syd

Helena Jönsson
helena.jonsson@edu.ystad.se

Jörgen Knutsson

Lärare Trä- & metallslöjd åk 7-9
A-lag Syd

Jörgen Knutsson
jorgen.knutsson@edu.ystad.se

Foto Mats Jönsson

Lärare Idrott
A-lag Syd

Mats Jönsson
mats.jonsson@edu.ystad.se

Foto Heléne Sassersson

Lärare Ma och NO
A-lag Syd

Heléne Sassersson
helene.sassersson@edu.ystad.se

 Foto Dick Gullstrand

Lärare Sv och SO
A-lag Syd

Dick Gullstrand
dick.gullstrand@edu.ystad.se

Foto Charlotte Franck

Arbetslagsledare Väst
Lärare Sv och Ty

Charlotte Franck
charlotte.franck@edu.ystad.se

 

Foto Kristina Nilsson

Lärare Musik
A-lag Väst

Kristina Nilsson
kristina.nilsson@edu.ystad.se

Foto Magnus Nilsson  Lärare Ma & NO
A-lag Väst

Magnus Nilsson
magnus.nilsson@edu.ystad.se
Malin Lundqvist

Lärare Sv och SO 
A-lag Väst

Malin Lundqvist
malin.lundqvist@edu.ystad.se

Torbjörn Andersson

Lärare Bild
A-lag Väst

Torbjörn Andersson
torbjorn.andersson@edu.ystad.se

Foto Annika Nilsson Asplund

Lärare Fr, Eng och Sv
A-lag Väst

Annika Asplund
annika.asplund@edu.ystad.se

 Foto Jenny Ivarsson

Lärare Ma, NO och Teknik
A-lag Väst

Jenny Iwarsson
jenny.ivarsson@edu.ystad.se

Annika Parris

Lärare Bild

Annika Parris
annika.parris@edu.ystad.se

 

 

Publicerad 2016-02-29, Uppdaterad 2017-03-21