Personal

Personal på Kulturskolan

Vi som jobbar på Kulturskolan är:

Kulturskolans Expedition: kulturskolan@ystad.se

Christopher Dury: Fiol, christopher.dury@edu.ystad.se

Annika Friman Törnå: Tvärflöjt och piano, annika.torna@edu.ystad.se

Matias Gunnarsson: Trumpet, matias.gunnarsson@edu.ystad.se

Sylvia Hedström: Cello och kontrabas, sylvia.hedstrom@edu.ystad.se

Marta Kania: Vikarie klarinett och saxofon, kulturskolan@ystad.se

Malin Lindahl: Klarinett och saxofon, malin.lindahl@edu.ystad.se 

Gith Vikström: administratör, gith.vikstrom@ystad.se

Lolita Isaksson: Fiol, lolita.isaksson@edu.ystad.se

Simon Larkin: Studiotekniker, simon.larkin@ystad.se

Cecilia Lindqvist: Blockflöjt, cecilia.lindqvist@edu.ystad.se

Fredrik Nilsson: Piano-i-grupp, fredrik.nilsson@edu.ystad.se

Jörgen Nilhamn: Gitarr, jorgen.nilhamn@edu.ystad.se

Camilla Nyström: Vikarie Teater, kulturskolan@ystad.se

Louise Persson: Piano, louise.persson@edu.ystad.se

Pia Rebelo: Teknik Pedagog, Kreativ Teknik. pia.rebelo@edu.ystad.se

Sigun Rix: Gitarr, sigun.rix@edu.ystad.se

Marie Sandvik: Chef Kulturskolan, marie.sandvik@ystad.se

Jennifer Saxell: Teater och singer- songwriter, utställningsväggen Entrén jennifer.saxell@edu.ystad.se, Tjänstledig

Kerstin Saxell: Sång, piano, kör, kerstin.saxell@edu.ystad.se

Magnus Wilhelmsson: Slagverk, magnus.wilhelmsson@edu.ystad.se

Regimantas Stankus: Trombon, tuba, regimantas.stankus@edu.ystad.se

Towe Mikkelsen Gullne: Vikarie bildkonst, kulturskolan@ystad.se

Per Axel Johnsson: Elbas, peraxel.johnsson@edu.ystad.se

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publicerad 2013-03-12, Uppdaterad 2022-05-10

Kontakt

Gith Vikström
Kulturskolan Expedition
Kulturskolan@ystad.se
0411-57 75 40

Adress:Björnstjernegatan 10
271 80 Ystad

Karta

På telefon nås vi lättast mån-tors kl. 13.00-15.00. Ingen besökstid, endast bokade besök. Kulturskolans expedition är stängd på fredagar.

Marie Sandvik
Chef Kulturskolan
marie.sandvik@ystad.se

Anmälan

E-tjänsten för nya anmälningar till Kulturskolans kurser är tillfälligt avstängd, eftersom vi håller på att byta digitalt system. Anmälan kommer att öppna igen i god tid inför höstterminen 2022. Här kan du läsa mer.

Frånvaroanmälan

 All frånvaro meddelas till din lärare direkt via elevens iRum i StudyAlong.
Vårdnadshavare kan även anmäla frånvaro via appen “StudyAlong”.

Följ oss på

Facebook & Instagram