Personal

Personal på Kulturskolan

Vi som jobbar på Kulturskolan är:

Kulturskolans Expedition: kulturskolan@ystad.se

Christopher Dury: Fiol, christopher.dury@edu.ystad.se

Annika Friman Törnå: Tvärflöjt och piano, annika.torna@edu.ystad.se

Mathias Gunnarsson: Trumpet, matias.gunnarsson@edu.ystad.se

Sylvia Hedström: Cello och kontrabas, sylvia.hedstrom@edu.ystad.se

Ola Denward: Vikarie klarinett och saxofon, kulturskolan@ystad.se

Malin Lindahl: Klarinett och saxofon, malin.lindahl@edu.ystad.se (föräldraledig)

Gith Vikström: administratör, gith.vikstrom@ystad.se

Lolita Isaksson: Fiol, lolita.isaksson@edu.ystad.se

Simon Larkin: Studiotekniker, simon.larkin@ystad.se

Vakant: Blockflöjt

Fredrik Nilsson: Piano-i-grupp, fredrik.nilsson@edu.ystad.se

Jörgen Nilhamn: Gitarr, jorgen.nilhamn@edu.ystad.se

Louise Persson: Piano, louise.persson@edu.ystad.se

Sigun Rix: Gitarr, sigun.rix@edu.ystad.se

Marie Sandvik: Chef Kulturskolan, marie.sandvik@ystad.se

Jennifer Saxell: Teater och bildkonst, utställningsväggen Entrén jennifer.saxell@edu.ystad.se

Kerstin Saxell: Sång, piano, kör, kerstin.saxell@edu.ystad.se

Magnus Wilhelmsson: Slagverk, magnus.wilhelmsson@edu.ystad.se

Regimantas Stankus: Trombon, tuba, regimantas.stankus@edu.ystad.se

Per Axel Johnsson: Elbas och elgitarr, peraxel.johnsson@edu.ystad.se

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publicerad 2013-03-12, Uppdaterad 2022-06-27

Kontakt

Gith Vikström
Kulturskolan Expedition
Kulturskolan@ystad.se
0411-57 75 40

Adress:Björnstjernegatan 10
271 80 Ystad

Karta

På telefon nås vi lättast mån-tors kl. 13.00-15.00. Ingen besökstid, endast bokade besök. Kulturskolans expedition är stängd på fredagar.

Marie Sandvik
Chef Kulturskolan
marie.sandvik@ystad.se

Anmälan

Anmälan till lediga platser på våra kurser sker via kurskatalogen i vårt nya system StudyAlong.

Kurskatalogen öppnar den 1 september. Då kommer det att finnas en länk till den här. 
För att boka en kursplats behöver du ett konto i StudyAlong. Om du inte redan har detta, så finns instruktioner här.

Läs mer om StudyAlong bland nyheterna på sidan På Gång.

Frånvaroanmälan

All frånvaro meddelas till din lärare direkt via elevens iRum i StudyAlong.
Vårdnadshavare kan även anmäla frånvaro via appen “StudyAlong”.

Följ oss på

Facebook & Instagram