Ledamöter

Ledamöterna 2018-2019 i respektive nämndsgrupp

Barn och Utbildning BUN 

Koordinator: Alexandra Hansson

Lowa Mowitz Löderup

Olivia Andersson Löderup

Albin Andersson Köpingebro

Hugo FallKöpingebro

Oliver Knudsen Köpingebro

Herman Rönn Sövestad

Ludvig Vielind Sövestad

Elis Andersson Norreport

Amina Ekstrand Norreport

Tindra Eriksson Västerport

Lisa Larsson Västerport

Joel Persson Ystad Gymnasium

Social Omsorg

Koordinator: Jenny Blom

Zaid Omran Västerport mst

Nellie Colberg Rennstam Västerport mst

Elvira Jönsson Ståhle Västerport mst

Elisabeth Piper Kunskap mst

Wincent Jeppsson Kunskap mst

Otto Hultman Alwén Kunskap mst

Ida Andersson Västerport

Sabina Irengård Västerport

Benjamin Larsson Ystad Praktiska

Sedra Bash Ystad Praktiska

Ledning och Utveckling

Koordinator: Carolina Palm

Samuel Överling Bleke

Isa Lindgrenn Bleke

Selma Tolalovic Bleke

Otto Forsberg  Villa MY

Totta Ehrenpohl Villa MY

Julia Larsson Norreport

Sebastian Mårtensson Norreport

Milo Randowo Norberg Västerport

Alicia Ljungqvist Västerport

Sofie Persson Kunskap

Edwin Nelson Kunskap

Måns Nelson Ystads Gymnasium

Adrian Chakrah Ystads Gymnasium

Samhällsbyggnadsnämnden

Koordinator: Sofia Öreberg

Olivia Malmborg Edvinshus

Lisa Larsson Edvinshus

Hilda Jensen Edvinshus

Otto Hulthén Wängerud Norreport

Fatema Rezai Norreport

Felicia Magnusson Änga/Västervång

Ossian Befwe Örström Änga/Västervång

Wilma Areskoug Kunskap

Elin Kjellberg Kunskap

Daniella Andersson Ystads Praktiska

Maja Olsson Ystads Praktiska

Kultur

Koordinator: Karin Holmström

David Thorén Edvinshus

Olivia Muzzini Edvinshus

Hilda Jensen Edvinshus

Mattias Lindblad Västerport

Max Lindén Västerport

Jesper Paavolainen Kunskap

Lucas Malmqvist Kunskap

Felix Kristell Kunskap

Melwin Andersson Ystads Gymnasium

Elias Svensson Fria Läroverken

Rasmus Isaksson Fria Läroverken

Publicerad 2014-02-18, Uppdaterad 2019-11-05

Ny fördelning ledamöter

Efter beslut i ungdomsfullmäktige den 3 mars och 4 maj 2016 ser fördelningen för verksamhetsåret ut på följande sätt:

55 ledamöter fördelat på

-         22 ledamöter år 4-6.

-         24 ledamöter år 7-9.

-         9 ledamöter år 1-3 Gymnasiet.